Akademisyenler ne kadar maaş alıyor?
9 ay önce
9 ay önce

Akademisyenler ne kadar maaş alıyor?

Akademisyenler ne kadar maaş alıyor?

 

Akademisyenler ne kadar maaş alıyor? zamlı maaşlarını ilk kez 15 Ocak 2022’de alacaklar. Ortalama akademisyen maaşları miktarı ise 6.000 TL ile 15.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.Göreve yeni başlayan bir araştırma görevlisi 9.500 TL maaş alırken, profesör unvanına sahip akademisyenler 18.000 TL üzerinde maaş alıyor.

 

Akademisyenler, üniversitede eğitim ve öğretimi veren uzmanlardır. Ancak temel görevleri sadece ders anlatmak değildir. Bunun yanında bilimsel araştırma yapma ve makale yazma gibi önemli sorumluluk ve görevleri de olduğu unutulmamalıdır.

Akademisyen maaşları 2022 yılında ortalama 12.000 TL’dir. Devlet kadrolarında olan akademisyenler unvanları ve derecelerine göre farklı seviyede maaşlar alırlar. Ayrıca görev yerleri de önemlidir. Örneğin; rektör olan bir profesör 16.000 TL maaş alırken, herhangi bir idari görevi olmayan profesörle 14.500 TL civarında maaş alırlar. Dolayısıyla rektör maaşları, diğer akademisyenlerin aldıkları maaşa göre daha yüksektir.

Akademisyen Maaş Hesaplama

Akademisyen maaş hesaplama akademisyenlerin sahip olduğu nitelikler dikkate alınarak yapılır. Kıdem, derece, unvan, hizmet yılı, medeni hal, çocuk sayısı ve benzeri unsurlar nedeni ile maaşlar değişkenlik gösterir.

Akademisyen maaşları ile ilgili insanların merak ettiği hususlardan birisi de maaş zamlarıdır. Devlet kadrolarında yer alan akademisyenlerin maaşlarına yılda iki defa (Ocak ve Temmuz aylarında) zam yapılır. Maaş zammı, iki yılda bir defa yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenir.

 

Almanya Akademisyen Maaşları 2022

Akademisyenlik görevlerini Almanya’da gerçekleştirmek isteyenler için alacakları ortalama maaş miktarı 59.000 € ile 70.000 € arasında değişir. Bu maaş miktarlarının yıllık olduğunu da belirtelim. Almanya’da maaşlar Euro üzerinden alındığı için ülkemizle kıyaslandığında büyük bir fark ortaya çıkar. Bu durum birçok akademisyenin Almanya ve benzeri gelişmiş ülkelere gitmek istemesine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  PTT Lise Mezunu KPSS Şartsız Personel Alımı Duyurusu

Hemşirelikte Akademisyen Maaşları 2022

Akademisyenleri unvanları, görev yaptıkları kurum, hizmet yılı ve deneyimlerine bağlı olarak maaşlar değişir. Devlet üniversitelerinde görev yapanlar ortalama 13.000 TL maaş alırken, özel üniversitelerdeki ortalama maaşlar 9.500 TL seviyesindedir.

Özel Üniversite Akademisyen Maaşı 2022

Türkiye’deki özel üniversitelerde akademisyen olarak görev almak oldukça prestijli bir görev. Üniversite’nin büyüklüğü ve bütçesi doğrultusunda akademisyenlere ödedikleri maaşlar 9 bin lira ile 17 bin lira arasında değişir. Özel üniversitenin maaş politikası, akademisyenin unvanı, deneyimi ve diğer özellikleri devreye girer.

 

Amerika’da Akademisyen Maaşı 2022

Dünyada akademisyenlere en yüksek maaşı ödeyen ülke Amerika’dır. 85 bin Euro ile 120 bin Euro arasında değişen akademisyen maaşları bulunuyor. Ancak bu maaşlar karşılığında beklentilerin yüksek olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. Akademisyenin nitelikleri ve donanımları alınan maaşları fazlasıyla etkiler. Öyle ki; bazı alanlarda kendini yetiştiren ve birçok çalışmaya imza atan akademisyenler belirtilen rakamların çok üzerinde maaş alabilir.

Yurtdışında Akademisyen Maaşı 2022

Yurtdışında akademisyen maaşları 52.000 $ ile 125.000 $ arasında değişir. Belirtilen rakamlar yıllık maaştır. Ayrıca bunlar sadece gelişmiş ülkelerde geçerlidir. Almanya, Kanada ve ABD gibi ülkeler akademisyenlerin maaş konusunda şanslı olduğu ülkelerdir.

Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerdeki maaşlar ise çok daha düşüktür. Örneğin; Türkiye’deki akademisyen maaşlarına dolar (USD) cinsinden bakıldığında yıllık maaşların 12.000 $ ile 18.000 $ arasında olduğu görülür.

Akademisyen Psikolog Maaşı 2022

Psikolog olarak akademisyenlik yapmak isteyenlerin ortalama maaşları 12 bin lira civarında oluyor. Psikoloğun görev yaptığı pozisyon, unvanı ve benzeri özelliklerine göre burada belirtilen rakam artabilir veya azabilir. Akademik personel olarak görev yapmayı tercih etmeyen psikologlar açtıkları özel kliniklerde çok daha yüksek rakamlar kazanabiliyor.

 

Tıp Akademisyen Maaşları 2022

Türkiye’de akademisyenler arasında en yüksek maaş alan kesim tıp dalında görev yapanlar oluyor. Bu alanda akademisyen maaşları ortalama 15 bin lira civarında oluyor. Tıp doktorlarının akademik kariyeri tercih etmeleri durumunda diğer akademisyenlere göre daha fazla kazandıkları biliniyor.

İlginizi Çekebilir:  Perfüzyonist Maaşları ne kadar
Paylaşın
Sitemizde bulunan içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve paylaşılması yasaktır. Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içerikleri bildirmek ve diğer konularda bilgi edinmek için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.
Copyright © Kamu Türkiye 2022