Site icon Kamu Türkiye

Cerrah Asistan Maaşları Ne Kadar?

Cerrah Asistan Maaşları Ne Kadar?

Cerrah Asistan Maaşları Ne Kadar?

 

En düşük cerrah asistanı maaşı 7-8 bin TL seviyesindedir. En yüksek cerrah asistanı maaşı ise 8- 10 bin TL seviyesindedir.

Beyin cerrahı ayda kaç lira alıyor?

Beyin Cerrahı Maaşları Ne Kadar? Bir beyin cerrahının maaşları en az, 20 bin, ortalama olarak 23 bin, en fazla ise 40 bin TL maaş almaktadırlar.

Cerrah Asistanı Nedir? Ne Demek?

Cerrah Arapça kökenli bir sözcüktür. Ameliyata giren, ameliyat yapan uzman hekim, operatör, doktor anlamına gelir. Asistan ise Fransızca kökenlidir ve yardımcı anlamına gelmektedir. Cerrah asistanı da cerrahlara yardımcı olan kişiler için kullanılır. Ameliyathanelerde operasyonlar bir ekip tarafından yapılır. Her ekibin başında uzman bir cerrah bulunur. Onunla beraber asistanlar, teknikerler ve diğer ilgili personeller görev alır. Cerrah asistanları ameliyatlarda başlarındaki uzmana yardım etmekle görevli olan kişilerdir.

Cerrah Asistanı Ne İş Yapar? Görevi Nedir?

Top görevlilerinin yaptıkları işleri, sorumlulukları saymakla bitmez. Özellikle de insan hayatına doğrudan etki eden cerrah asistanlarının ne iş yaptıkları çok merak edilir. Peki cerrah asistanı ne iş yapar? Görev tanımı nedir?

Cerrah Asistanı Nasıl Olunur?

Öncelikle üniversitelerin 6 yıl tıp eğitimi veren bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Eğitim süreci sayısal ağırlıklıdır. 6 yıl süren eğitim sonucunda cerrahi asistanlığa yönelmeleri gerekir. Gereken puanı aldıktan sonra 3-6 yıl arasında uzmanlık eğitimi alınır.

 

 

 

 

 

Exit mobile version