Site icon Kamu Türkiye

İşsizlik maaşı ne kadar ve kaç ay alınır?

İşsizlik maaşı ne kadar ve kaç ay alınır?

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için sağlanması gereken çalışma şekli koşulunun yanı sıra maaş bağlanabilmesi için gözetilen prim, işten ayrılış şekli, başvuru gibi maddeler da mevcuttur. Bu koşullar işe şu şekilde sıralanabilir:

Yukarıda sıralanan işsizlik maaşı şartlarını sağlamayanlar, işsizlik ödeneğinden faydalanamazlar. Bu sebeple başvuru yapmadan önce bu koşulların taşındığından mutlaka emin olunmalıdır. Aksi halde başvurunun reddi söz konusu olur.

Belirtilen koşulların bazı istisnaları mevcuttur. Son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olma gerekliliği bazı durumlarda esnetilebilir. Bu esneklik çalışanın 120 gün boyunca kesintisiz bir şekilde çalışmamış olsa bile çalışmış sayılması durumudur.

Son 120 günde kesinti sayılmayan durumlar:

Hizmet akdi sona eren sigortalı işsizlerin işsizlik maaşından faydalanabilmeleri için hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün içerisinde aktif olarak çalışmış olmaları beklenir. Buna istisna durumlar aşağıdaki gibidir:

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için hizmet akdinin sona erdiği günü takip eden 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunulması gerekir. Başvuru en yakın İŞKUR birimine şahsen yapılabileceği gibi elektronik ortamda yapılması da mümkündür. Başvuruda gecikilen süreler ise toplam hak sahipliği süresinden düşülür. İşsizlik sigortası için yapılan başvuru esnasında iş arayan kaydı yapılır ya da güncellenir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanır.

1. İŞKUR web sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşına elektronik ortamda başvurmak için önce İŞKUR sitesi üzerinden internet şubesi aracılığıyla üye girişinizi sağlayın. İŞKUR’un resmi web adresine aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İŞKUR web sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

2. E-devlet üzerinden işsizlik maaşı başvurusu

İşsizlik maaşı başvurunuzu e devlet üzerinden yapacaksanız, T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet girişinizi yapın.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2022 itibarıyla asgari ücretin %21’lik bir artış göstermesi üzerine işsizlik maaşlarında da artış oldu. 2022’de en düşük işsizlik ödeneği 2137 TL iken, en yüksek işsizlik ödeneği 4272 TL oldu.

İşsizlik maaşları belirlenirken son 4 ayda alınan brüt ücretin ortalamasının %40’ı hesap edilir. Ancak işsizlik maaşı asgari ücretin brütünün %80’ini geçemez. Bu sebeple işsizlik maaşı 2137 TL – 4272 TL aralığında, çalışırken alınan ücrete göre değişiklik gösterir.

İşsizlik maaşınızın ne kadar olacağını öncesinde kendiniz hesaplamak istiyorsanız;

Tüm bunlarla birlikte, işsizlik maaşı sigortalı olarak çalıştığınız süreye bağlı şekilde, aylık olarak belirli bir süre ödenir.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınır?

 Hizmet akdinin feshedilmesinden önceki son 3 yıl içerisinde;

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar?

İşsizlik maaşı ayın 5’inde ödenir. Eğer bu tarih hafta sonuna denk gelmişse, takip eden ilk iş gününde işsizlik maaşının ödemesi yapılır.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik maaşı ödemesini, T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanınız ya da kimlik kartınızla birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurarak alabilirsiniz.

Hesaplardaki ödenekler 6 ay süre ile işlem görmemiş ise İşsizlik Sigortası Fonu’na emanet olarak devredilir. 5 yıllık dönem içinde başvurmanız halinde hak etmiş olduğunuz işsizlik ödenekleri emanet hesaptan tarafınıza ödenir. Söz konusu süreyi geçirmeniz halinde ise ödemeyi, mahkeme kararı ile alabilirsiniz.

Exit mobile version