Site icon Kamu Türkiye

Perfüzyonist Maaşları ne kadar

Perfüzyonist Maaşları ne kadar

Sağlık sektörü; dünyanın en çok  ihtiyacına sahip sektörlerinden birisi olmasının beraberinde meslek çeşitliliği ile de bilinmektedir. Son 10 senedir dahi kalp ve damar cerrahisinin vazgeçilmez ekiplerinden biri olan perfüzyonistler resmi olarak unvana kavuşmuştur. Pek çok şahıs yönünden merak edilen 2021 senesi için perfüzyonist maaşları sizlerle.

Perfüzyonist Nedir?

Açık kalp ameliyatlarında, cerrahlar yönünden onarılması gereken kalp durdurulur. Hasta bedeninin kan akışını sürdürebilmesi, organlarının sıhhatli bir şekilde kalması namına hasta kalp-akciğer makinesine bağlanır. Bu makinenin idamesini gerçekleştiren personeli perfüzyonist adı verilir.

Nasıl Perfüzyonist Olunur?

Perfüzyonist olabilmek için asgari lisans mezunu olmanız gereklidir. Üniversitelerin alakalı fakülte yahut yüksekokullarından 4 senelik ‘Perfüzyon’ bölümünden mezun olmak gereklidir. Biyoloji, hemşirelik, tıp, eczacılık gibi belli lisans kısmı mezunları dahi perfüzyon dalında yüksek lisans yaparak perfüzyonist olabilir.

Perfüzyonist Maaşları 2021

Perfüzyonist maaşları hastaneye göre değişiklik gösterebilir. Ancak şimdilik yeni başlayan lisans mezunu bir perfüzyonist maaşı 2021 senesi için ortalama olarak 5000-5500 TL bandındadır.

Özelde Perfüzyonist Maaşları

Özel hastaneler rastgele bir yere tabi olmadıkları ve ortak bir aylık söz hususu olmadığı için; ismini duyurmuş Türkiye’nin en büyük hususi hastanelerinde maaşlar 6500-900 TL iken daha ufak hususi hastanelerde bu ücretler 3500-4500 TL bandında olabilmektedir.

Devlette Perfüzyonist Maaşları

Devlet hastanelerinde ilave ödeme yani döner anapara programı mevcuttur. Bu yüzden alt mıntıka/üst mıntıka adı altında şehirler gruplandırılır. Ek ödemeyi belirleyen pekçok parametre mevcuttur, bu nedenden ortalama olarak bahsedecek olursak; devlette perfüzyonist maaşı 2021 senesi için 5500 TL-9000 TL bandındadır.

Exit mobile version